Ostatnia aktualizacja 28 grudnia, 2020 o 02:40 pm.
Większość przedsiębiorców planujących rozpoczęcie działalności w Wielkiej Brytanii z niepokojem spogląda w kierunku regulacji związanych z Brexitem i zadaje sobie pytanie, co może zmienić się w kwestii zakładania spółek na wyspach w przyszłości. Dobrą nowiną dla tych, których biznesplan przewiduje rozpoczęcie działalności w UK w tym roku, wydaje się wiadomość, że w ciągu najbliższych miesięcy nic w tej materii nie ulegnie zmianie.
Aktualnie obywatele Unii Europejskiej cały czas mogą zakładać spółki na Wyspach bez konieczności pozyskiwania specjalnych wiz i zezwoleń, które są niezbędne dla większości przedsiębiorców z pozostałych zakątków świata. Trudno powiedzieć, jak zmienią się przepisy pod tym kątem w trakcie realizacji kolejnych etapów Brexitu, ale można zakładać, że ewentualne zmiany, o ile wejdą w życie, nie będą bardziej restrykcyjne niż przepisy stosowane dziś w stosunku do obywateli spoza państw unijnych. Kto zatem może założyć spółkę w Wielkiej Brytanii?
Tak zwane Private Companies, czyli spółki posiadające oddzielną osobowość prawną, których udziały nie są dostępne w ramach obrotu publicznego, w tym popularne spółki LTD (Private Limited Company) odpowiadające polskim spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością, może założyć praktycznie każdy, kto:
Warunkiem koniecznym i wystarczającym do założenia Private Company jest utworzenie przynajmniej jednoosobowego zarządu, przy czym dyrektor (członek zarządu/ Director) jednoosobowego zarządu musi być osobą fizyczną. Zaletą spółek typu Private Companies jest także to, że nie muszą powoływać dodatkowego pełnomocnika zarządu (company secretary), co znacznie obniża koszty prowadzenia działalności w tej formie.
Pobierz poradnik: Brytyjska spółka limited bez tajemnic
Organizacja działalności w formie spółki akcyjnej, czyli brytyjskiej Public Company, oprócz kapitału na poziomie 50000 GBP wymaga przynajmniej dwóch członków zarządu, z których chociaż jeden musi być osobą fizyczną. Konieczne jest też powołanie kwalifikowanego pełnomocnika zarządu. Wszystkie osoby fizyczne zasiadające w zarządzie muszą mieć ukończony 16 rok życia.
Co ciekawe, o ile nasza brytyjska spółka musi mieć określony adres fizyczny na terenie Zjednoczonego Królestwa, to prezes i członek jednoosobowego zarządu już nie. Warto jednak wiedzieć, że nawet w przypadku, gdy Director jest rezydentem innego kraju to jest zobowiązany, to podania adresu do korespondencji. W sytuacji, w której używany jest wyłącznie adres domowy, można zwrócić się z wnioskiem o wykreślenie adresu domowego z rejestru prowadzonego przez Company House, czyli odpowiednik polskiego Krajowego Rejestru Sądowego. Podanie adresu jest konieczne do złożenia wniosku rejestrującego spółkę w Company House.
Czytaj także: Brexit: po 31 stycznia zmian dla przedsiębiorców nie będzie
Przedsiębiorcy z Polski i Unii Europejskiej, którzy zamierzają prowadzić spółkę w Wielkiej Brytanii, nie potrzebują wiz i pozwoleń na pobyt i pracę na wyspach. Gdyby jednak na skutek Brexitu konieczne stało się pozyskanie takich zezwoleń to możliwe, że będą one swoją konstrukcją czerpać z tych, jakie dziś są dostępne dla przedsiębiorców spoza UE w Wielkiej Brytanii, w tym:
Jednak niemal pewne jest, że umowa pomiędzy Unią Europejską i Wielką Brytanią utrzyma dotychczasowy poziom swobody biznesowej, także po zakończeniu okresu przejściowego, który dobiega końca w grudniu bieżącego roku.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2024 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.