Ostatnia aktualizacja 19 listopada, 2022 o 07:00 pm.
Wielka Brytania przygotowuje się do wyjścia z Unii Europejskiej już od dawna, niestety pomimo iż planowany termin na opuszczenie Wspólnoty przypada na 29 marca 2019, w dalszym ciągu nie podjęto kluczowych decyzji. Wszystko wskazuje na to, że bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest tzw. no-deal Brexit. Co to oznacza dla przedsiębiorców?
W razie, gdy dojdzie do twardego Brexitu, już za niecałe 3 tygodnie nastąpi całkowita zmiana zasad opodatkowania transakcji zawieranych pomiędzy Anglią, a pozostałymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Jedną ze zmian, na jakie należy się przygotować w razie, gdyby doszło do twardego Brexitu jest uzyskanie numeru EORI. Eori po Brexit – dowiedz się więcej!
Z uwagi na dalszy brak informacji dotyczących tego co stanie się 29 marca, zarówno HMRC, czyli brytyjski urząd skarbowy, jak i przedsiębiorcy powinni rozważyć i przygotować się na wszystkie możliwe scenariusze. Urzędnicy stoją na stanowisku, że nawet w razie no-deal Brexit system VAT w UK pozostanie możliwie jak najbardziej zbliżony do obowiązującego obecnie. Wszelkie procedury związane z rozliczeniem VAT w UK mają być zatem analogiczne do obecnych, oczywiście w granicach, w których będzie to możliwe do realizacji.
Zobacz także: Nowe podatki w Polsce w 2021 roku. Jakie podatki wprowadzi polski rząd?
Trzeba bowiem mieć na uwadze, że pewne rzeczy muszą ulec zmianie, ponieważ niektóre przywileje dostępne są wyłącznie dla członków Unii Europejskiej. W celu ułatwienia podatnikom funkcjonowania po ewentualnym wyjściu Wielkiej Brytanii z UE 29 marca, HMRC przygotował szereg wskazówek, wśród nich znalazło się polecenie jak najszybszego pozyskania numeru EORI w razie przewozu towarów pomiędzy krajami należącymi do Wspólnoty a Zjednoczonym Królestwem.
Numer EORI nadawany jest podmiotom gospodarczym uczestniczącym w procedurach celnych na terytorium Unii Europejskiej, jest to numer niepowtarzalny i stosowany na terenie całej UE. Jego nazwa pochodzi od Wspólnotowego Systemu Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych (ang. Economic Operators’ Registration and Identification).
Numer ten wprowadzony został 1 lipca 2019 roku w celu zmniejszenia ilości dokumentów w formie papierowej, używanych w administracji celnej i handlu na obszarze Wspólnoty. Z uwagi na to, że przewóz towarów w obrębie UE nie wymaga posługiwania się numerem identyfikacyjnym EORI, jest to narzędzie dedykowane dla podmiotów oraz osób fizycznych dokonujących importu na teren Unii towarów pochodzących spoza obszaru Wspólnoty.
W przypadku firm zarejestrowanych w UK, dotychczas numer EORI był konieczny tylko w razie handlu towarami poza Unią Europejską. Trzeba mieć na uwadze, że po no-deal Brexit, numer ten będzie niezbędny nawet wówczas, gdy obrót towarami będzie miał miejsce na linii Anglia-państwa należące do Wspólnoty.
Zobacz także: Zatrudnianie obywateli UE w Wielkiej Brytanii i uzyskanie numeru NIN po Brexicie
Z uwagi na brak ostatecznych decyzji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, przedsiębiorcy prowadzący tego typu działalność powinni jak najszybciej przeprowadzić procedurę rejestracji numeru EORI i w ten sposób przygotować się na każdą ewentualność. Konsekwencją braku numeru EORI może być zatrzymanie transakcji i przepływu towarów.
WAŻNE:
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2024 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.